سرای تاریخ
سرای تاریخ |مرجعی کامل درباره تاریخ ایران و جهان
 موقعیت شما در سایت : سرای تاریخ » صفحه نخست » تاریخ معاصر » میرزا  کوچک خان  و نهضت جنگل
خبرهای سایت
  •   دسته بندی : تاریخ معاصر
  •   نویسنده :ابوالفضل فدائی
  •   تاریخ انتشار : 1398/10/18
  •   بازدید :2551 بار
  •   بدون دیدگاه

نهضت جنگل  قیامی  مردمی بود  که در یکی از حساس ترین  دوره های تاریخی  کشور ما  ، شکل گرفت . این  نهضت از جنگل های گیلان  آغاز شد  و سپس  ، روستا ها  و شهرهای  این استان را  در بر گرفت  و هفت سال ادامه یافت . رهبر نهضت  جنگل ، میرزا  کوچک خان ، طلبه آزاد منش  و انقلابی  و فردی  مودب  ، متواضح  ، خوش  برخورد و پای بند  به اجرای دستورات  دینی بود . او  از همان   ابتدای جوانی  دارای  صفات عالی  و ممتاز  بود و در میان  همسالان خود شاگردی با استعداد  ، بی پروا و طرفدار  عدل و حامی  مظلومان  به شمار  می رفت ؛  آن چنان  که هر گاه کسی به  دیگری ستم می کرد  ، مشت  میرزا  را بالای  سر خود می دید .  او مردی متفکر  و آرام بود  ، زیاد حرف نمی زد  ، جذبه  ای  خاص بود  و به ندرت  اتفاق می افتاد  که مخاطبش  مجذوب  متنانت  و بیان او نشود .میرزا  یک مرد مذهبی  تمام عیار بود و هیچ گاه  واجباتش  را ترک نمی کرد  .او به اشعار فردوسی  علاقه خاصی  داشت ، به طوری که  در مرکز  فرماندهی خود  در جنگل  ، جلسات  منظمی  برای خواندن  شاهنامه  ترتیب داده بود .

میرزا در آستانه انقلاب  مشروطیت  ، زمانی که بسیار جوان  بود ، در رشت  دست به حرکت  های انقلابی  زد ،  در حرکت  مشروطه خواهان  شمال برای سرنگونی  محمد علی شاه ، دلاوری های بسیاری  از خود نشان  داد و همراه با مشروطه  خواهان به تهران  رفت .  او در جریان  جنگ جهانی اول  و اشغال  ایران  توسط روس و انگلیس ، به فکر  بر پا کردن  یک نهضت  مسلحانه افتاد  . اهداف  او و یارانش  در برپای  این نهضت  عبارت بودند از  : اخراج  نیروهای بیگانه  ، رفع  ناامنی  و بی عدالتی  و برقراری  امنیت  ، مبارزه   با خودکامگی  و استبداد .

قیام جنگل  در مقابله  با متجاوزان  و دولت های  بی کفایتی  که در تهران  بر سر کار می آمدند ،  در طول  هفت سال فراز  و نشیب های بسیاری  را پشت سر گذاشت  . این قیام  ، سرانجام  به دنبال  خیانت  دولت شوروی  ، بروز  اختلاف  در میان  سران نهضت جنگل و حمله   نیروهای  دولتی  به فرماندهی  رضا خان  ، سرکوب  شد  اما  نام میرزا  و مقاومت های مردانه اش  در برابر ستم و تجاوز  ، در خاطر  مردم ایران زنده و جاوید  ماند و الگویی برای مبارزان بعدی شد.

گردآوری: سرای  تاریخ

نهضت جنگل  قیامی  مردمی بود  که در یکی از حساس ترین  دوره های تاریخی  کشور ما  ، شکل گرفت . این  نهضت از جنگل های گیلان  آغاز شد  و سپس  ، روستا ها  و شهرهای  این استان را  در بر گرفت  و هفت سال ادامه یافت . رهبر نهضت  جنگل ، میرزا  کوچک خان ، طلبه آزاد منش  و انقلابی  و فردی  مودب  ، متواضح  ، خوش  برخورد و پای بند  به اجرای دستورات  دینی بود . او  از همان   ابتدای جوانی  دارای  صفات عالی  و ممتاز  بود و در میان  همسالان خود شاگردی با استعداد  ، بی پروا و طرفدار  عدل و حامی  مظلومان  به شمار  می رفت ؛  آن چنان  که هر گاه کسی به  دیگری ستم می کرد  ، مشت  میرزا  را بالای  سر خود می دید .  او مردی متفکر  و آرام بود  ، زیاد حرف نمی زد  ، جذبه  ای  خاص بود  و به ندرت  اتفاق می افتاد  که مخاطبش  مجذوب  متنانت  و بیان او نشود .میرزا  یک مرد مذهبی  تمام عیار بود و هیچ گاه  واجباتش  را ترک نمی کرد  .او به اشعار فردوسی  علاقه خاصی  داشت ، به طوری که  در مرکز  فرماندهی خود  در جنگل  ، جلسات  منظمی  برای خواندن  شاهنامه  ترتیب داده بود . میرزا در آستانه انقلاب  مشروطیت  ، زمانی که بسیار جوان  بود ، در رشت  دست به حرکت  های انقلابی  زد ،  در حرکت  مشروطه خواهان  شمال برای سرنگونی  محمد علی شاه ، دلاوری های بسیاری  از خود نشان  داد و همراه با مشروطه  خواهان به تهران  رفت .  او در جریان  جنگ جهانی اول  و اشغال  ایران  توسط روس و انگلیس ، به فکر  بر پا کردن  یک نهضت  مسلحانه افتاد  . اهداف  او و یارانش  در برپای  این نهضت  عبارت بودند از  : اخراج  نیروهای بیگانه  ، رفع  ناامنی  و بی عدالتی  و برقراری  امنیت  ، مبارزه   با خودکامگی  و استبداد . قیام جنگل  در مقابله  با متجاوزان  و دولت های  بی کفایتی  که در تهران  بر سر کار می آمدند ،  در طول  هفت سال فراز  و نشیب های بسیاری  را پشت سر گذاشت  . این قیام  ، سرانجام  به دنبال  خیانت  دولت شوروی  ، بروز  اختلاف  در میان  سران نهضت جنگل و حمله   نیروهای  دولتی  به فرماندهی  رضا خان  ، سرکوب  شد  اما  نام میرزا  و مقاومت های مردانه اش  در برابر ستم و تجاوز  ، در خاطر  مردم ایران زنده و جاوید  ماند و الگویی برای مبارزان بعدی شد. گردآوری: سرای  تاریخ

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید !
0 bigtheme
دریافت مطلب بصورت پی دی اف
راستی!ما یک راه نزدیک برای در کنار شما بودن پیدا کردیم...
.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

تگ ها سرای تاریخ ، سایت تاریخی ، دانلود ، مقالات ، داستان های تاریخی ،تاریخ ، مطالب تاریخی ، زندگینامه ها ، سایت سرای تاریخ ، وب سایت سرای تاریخ ، تاریخ