سرای تاریخ
سرای تاریخ |مرجعی کامل درباره تاریخ ایران و جهان
 موقعیت شما در سایت : سرای تاریخ » صفحه نخست » مجله الکترونیکی » شخصیت های معروف تاریخ » دکتر علی شریعتی ، متفکر نواندیش مسلمان
خبرهای سایت

وی  در ۲ آذر ۱۳۱۲ در روستای کاهک مزینان  از توابع سبزوار ( در استان خراسان رضوی ) در خانواده ای اهل علم پا به جهان نهاد . پدرش ، استاد محمد  تقی شریعتی  و اجدادش  همگی  از عالمان دین بودند  . او دوره تحصیلات ابتدایی و متوسطه  را در مشهد  گذراند  و به عنوان  معلم به استخدام  وزارت فرهنگ درآمد . بعدها از دانشکده ادبیات  دانشگاه  فردوسی  لیسانس  ادبیات گرفت  و با استفاده از  بورس شاگرد اولی  دانشگاه به فرانسه رفت  . در آنجا  در رشته  تاریخ مدرک  دکتری گرفت  و پس از بازگشت  به ایران  در وزارت فرهنگ و دانشگاه  فردوسی مشهد  و دانشگاه تهران  به کار تدریس ادامه داد.

شریعتی  در دوران اقامتش  در تهران – از حدود نیمه دوم  دهه چهل  – در مراکزی  مانند  حسینیه  ارشاد  ، مساجد  و انجمن  های اسلامی  دانشگاه  های بسیاری  از دیگر شهرهای ایران  ، با سخنرانی  های پرشور و نوشته های  برانگیزاننده  خود ابعاد  اجتماعی و انقلابی  اسلام  و به ویژه  مذهب تشیع  را به علاقمندان  معرفی می کرد. نوشته ها و سخنرانی  های فراوان  و بسیار  موثر شریعتی  در این دوره  ، بسیاری  از جوانان  را که  جذب ایدئولوژی  مارکسیسم  و گروه های  مبارز چپ  شده بودند ، به دامن اسلام  و تشیع  بازگرداند . به همین  دلیل  هم بارها  دستگاه های  امنیتی حکومت پهلوی  او را بازداشت  و از کار بیکار کردند.

شریعتی سرانجام  پس از یک دوره  زندان و زندگی مخفی  از ایران  خارج شد . در ۲۹ خرداد  ۱۳۵۶ به طرز مشکوکی  در لندن وفات یافت  و پیکر او در زینبیه  دمشق به خاک  سپرده شد .

شریعتی آثار زیادی  در زمینه های  اسلام شناسی  و شیعه شناسی دارد  که شامل سخنرانی ها او در حسینیه  ارشاد ، داشگاه ها  و سایر  جاها  است . از جمله آثار  او می توان  به مذهب  علیه مذهب ، فاطمه فاطمه است ، ابوذر و اسلام شناسی اشاره کرد.

منابع : تاریخ (۳) ایران و جهان معاصر

منیع : سرای تاریخ

وی  در 2 آذر 1312 در روستای کاهک مزینان  از توابع سبزوار ( در استان خراسان رضوی ) در خانواده ای اهل علم پا به جهان نهاد . پدرش ، استاد محمد  تقی شریعتی  و اجدادش  همگی  از عالمان دین بودند  . او دوره تحصیلات ابتدایی و متوسطه  را در مشهد  گذراند  و به عنوان  معلم به استخدام  وزارت فرهنگ درآمد . بعدها از دانشکده ادبیات  دانشگاه  فردوسی  لیسانس  ادبیات گرفت  و با استفاده از  بورس شاگرد اولی  دانشگاه به فرانسه رفت  . در آنجا  در رشته  تاریخ مدرک  دکتری گرفت  و پس از بازگشت  به ایران  در وزارت فرهنگ و دانشگاه  فردوسی مشهد  و دانشگاه تهران  به کار تدریس ادامه داد. شریعتی  در دوران اقامتش  در تهران – از حدود نیمه دوم  دهه چهل  - در مراکزی  مانند  حسینیه  ارشاد  ، مساجد  و انجمن  های اسلامی  دانشگاه  های بسیاری  از دیگر شهرهای ایران  ، با سخنرانی  های پرشور و نوشته های  برانگیزاننده  خود ابعاد  اجتماعی و انقلابی  اسلام  و به ویژه  مذهب تشیع  را به علاقمندان  معرفی می کرد. نوشته ها و سخنرانی  های فراوان  و بسیار  موثر شریعتی  در این دوره  ، بسیاری  از جوانان  را که  جذب ایدئولوژی  مارکسیسم  و گروه های  مبارز چپ  شده بودند ، به دامن اسلام  و تشیع  بازگرداند . به همین  دلیل  هم بارها  دستگاه های  امنیتی حکومت پهلوی  او را بازداشت  و از کار بیکار کردند. شریعتی سرانجام  پس از یک دوره  زندان و زندگی مخفی  از ایران  خارج شد . در 29 خرداد  1356 به طرز مشکوکی  در لندن وفات یافت  و پیکر او در زینبیه  دمشق به خاک  سپرده شد . شریعتی آثار زیادی  در زمینه های  اسلام شناسی  و شیعه شناسی دارد  که شامل سخنرانی ها او در حسینیه  ارشاد ، داشگاه ها  و سایر  جاها  است . از جمله آثار  او می توان  به مذهب  علیه مذهب ، فاطمه فاطمه است ، ابوذر و اسلام شناسی اشاره کرد. منابع : تاریخ (3) ایران و جهان معاصر منیع : سرای تاریخ

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید !
0 bigtheme
دریافت مطلب بصورت پی دی اف
راستی!ما یک راه نزدیک برای در کنار شما بودن پیدا کردیم...
ابوالفضل فدائی
مؤسس سرای تاریخ | هرچه درگذشته بیشتر تأمل کنیم، هم خود را بهتر می‌شناسیم و هم جامعه‌مان را؛ زیرا همه پدیده‌ها و رفتارهای فردی و اجتماعی، ریشه درگذشته دارد. با شناخت بیشتر این ریشه‌ها، می‌توانیم ارزیابی درست‌تری از خود داشته باشیم، از کرده‌هایمان خواه فردی، خواه اجتماعی درس بگیریم. می‌توانیم راه‌حل‌های مناسب برای مشکلات و مسائل اجتماعی ارائه کنیم، نیازهای واقعی‌مان را تشخیص دهیم و در راه سعادت و کامیابی گام برداریم. .

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

تگ ها سرای تاریخ ، سایت تاریخی ، دانلود ، مقالات ، داستان های تاریخی ،تاریخ ، مطالب تاریخی ، زندگینامه ها ، سایت سرای تاریخ ، وب سایت سرای تاریخ ، تاریخ