سرای تاریخ
سرای تاریخ |مرجعی کامل درباره تاریخ ایران و جهان
 موقعیت شما در سایت : سرای تاریخ » صفحه نخست » تاریخ معاصر » جمعیت فداییان اسلام
خبرهای سایت
  •   دسته بندی : تاریخ معاصر
  •   نویسنده :ابوالفضل فدائی
  •   تاریخ انتشار : 1398/10/21
  •   بازدید :1961 بار
  •   بدون دیدگاه

فداییان اسلام  تشکلی مذهبی  ، سیاسی  و انقلابی بود  که در سال ۱۳۲۴ ش  به همت طلبه  جوانی  به نام  سید مجتبی  نواب صفوی  به وجود آمد  و تا  سال ۱۳۳۴ ش نقش  موثری  در  رویدادهای  سیاسی کشور  داشت . هدف  این جمعیت  برقراری  حکومتی بود  که  اجرای   قوانین   اسلام  را در دستور  کار خود  قرار   دهد .  شهرت و تاثیر  این جمعیت  بیشتر  مدیون اقدام های  مسلحانه  و ترورهای  بود که به دست اعضای  آن صورت گرفت  . آنها  نخست  احمد کسروی  را به اتهام  افکار  و نوشته های  ضد شیعی اش به قتل  رساندند (۱۳۲۴ش) . سپس  ، عبدالحسین  هژیر  وزیر  دربار را به جرم  فساد و خیانت کشتند . قتل  رزم آرا  یکی دیگر از اقداماتی بود  که فداییان  اسلام  به عهده گرفت  . همراهی  و همکاری  فداییان اسلام  به جبهه ملی  و دولت  دکتر مصدق خیلی زود  به دشمنی تبدیل شد ؛ زیرا از  نظر فداییان  اسلام آن دولت  وفادار و مصمم  به اجرای  قوانین  و احکام  اسلام نبود . از این رو  ، دکتر  حسین فاطمی  را که وزیر  خارجه دولت مصدق بود  ، ترور  کردند  اما  او جان  سالم به در برد . پس از آن  نواب  صفوی و برخی  از یارانش  در زمان مصدق   مدتی به   زندان افتادند  .

 

پس از ترور  نافرجام   حسین علاء  نخست وزیر وقت  (آذر ۱۳۳۴) توسط یکی از اعضای  جمعیت فداییان اسلام  ، نواب صفوی  رهبر آن جمعیت  ، و سه نفر  از یارانش (مظفر ذوالقدر ، خلیل طهماسبی  و سید  محمد واحدی ) دستگیر  شدند و پس  از محاکمه   به شهادت رسیدند  . شمار دیگری  از فداییان اسلام  نیز به  زندان محکوم شدند .

 

گردآوری: سرای تاریخ

فداییان اسلام  تشکلی مذهبی  ، سیاسی  و انقلابی بود  که در سال 1324 ش  به همت طلبه  جوانی  به نام  سید مجتبی  نواب صفوی  به وجود آمد  و تا  سال 1334 ش نقش  موثری  در  رویدادهای  سیاسی کشور  داشت . هدف  این جمعیت  برقراری  حکومتی بود  که  اجرای   قوانین   اسلام  را در دستور  کار خود  قرار   دهد .  شهرت و تاثیر  این جمعیت  بیشتر  مدیون اقدام های  مسلحانه  و ترورهای  بود که به دست اعضای  آن صورت گرفت  . آنها  نخست  احمد کسروی  را به اتهام  افکار  و نوشته های  ضد شیعی اش به قتل  رساندند (1324ش) . سپس  ، عبدالحسین  هژیر  وزیر  دربار را به جرم  فساد و خیانت کشتند . قتل  رزم آرا  یکی دیگر از اقداماتی بود  که فداییان  اسلام  به عهده گرفت  . همراهی  و همکاری  فداییان اسلام  به جبهه ملی  و دولت  دکتر مصدق خیلی زود  به دشمنی تبدیل شد ؛ زیرا از  نظر فداییان  اسلام آن دولت  وفادار و مصمم  به اجرای  قوانین  و احکام  اسلام نبود . از این رو  ، دکتر  حسین فاطمی  را که وزیر  خارجه دولت مصدق بود  ، ترور  کردند  اما  او جان  سالم به در برد . پس از آن  نواب  صفوی و برخی  از یارانش  در زمان مصدق   مدتی به   زندان افتادند  .   پس از ترور  نافرجام   حسین علاء  نخست وزیر وقت  (آذر 1334) توسط یکی از اعضای  جمعیت فداییان اسلام  ، نواب صفوی  رهبر آن جمعیت  ، و سه نفر  از یارانش (مظفر ذوالقدر ، خلیل طهماسبی  و سید  محمد واحدی ) دستگیر  شدند و پس  از محاکمه   به شهادت رسیدند  . شمار دیگری  از فداییان اسلام  نیز به  زندان محکوم شدند .   گردآوری: سرای تاریخ

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید !
0 bigtheme
دریافت مطلب بصورت پی دی اف
راستی!ما یک راه نزدیک برای در کنار شما بودن پیدا کردیم...
ابوالفضل فدائی
مؤسس سرای تاریخ | هرچه درگذشته بیشتر تأمل کنیم، هم خود را بهتر می‌شناسیم و هم جامعه‌مان را؛ زیرا همه پدیده‌ها و رفتارهای فردی و اجتماعی، ریشه درگذشته دارد. با شناخت بیشتر این ریشه‌ها، می‌توانیم ارزیابی درست‌تری از خود داشته باشیم، از کرده‌هایمان خواه فردی، خواه اجتماعی درس بگیریم. می‌توانیم راه‌حل‌های مناسب برای مشکلات و مسائل اجتماعی ارائه کنیم، نیازهای واقعی‌مان را تشخیص دهیم و در راه سعادت و کامیابی گام برداریم. .

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

تگ ها سرای تاریخ ، سایت تاریخی ، دانلود ، مقالات ، داستان های تاریخی ،تاریخ ، مطالب تاریخی ، زندگینامه ها ، سایت سرای تاریخ ، وب سایت سرای تاریخ ، تاریخ