سرای تاریخ
سرای تاریخ |مرجعی کامل درباره تاریخ ایران و جهان
 موقعیت شما در سایت : سرای تاریخ » صفحه نخست » تاریخ اسلام » عجایب خانه شاه سلطان حسین
خبرهای سایت
  •   دسته بندی : تاریخ اسلام, صفویه
  •   نویسنده :ابوالفضل فدائی
  •   تاریخ انتشار : 1396/05/08
  •   بازدید :9832 بار
  •   بدون دیدگاه

شاه سلطان حسین ، آخرین پادشاه صفوی مردی بیمار و دچار اوهام و خرافات بود به طوری کتابخانه ای داشت مملو از کتاب هایی در زمینه اوراد و جادو و احادیث. به گفته محمد هاشم آصف:” آن سلطان را عجایب خانه ای بود که اشیای عجیبه و چیز های غریبه بسیار در آن نهاده بود.”طبق کتاب رستم التواریخ در آن عجایب خانه پوست مار سیاه ، پوست سوسمار و چند عدد کله گوسفند و تعدادی نیز جمجمه انسان نگهداری میشد که روغنی چند بر روی آنان مالیده بودند که هرگز نمیپوسید. که همگی برای انجام جادو به کار گرفته میشد.همچنین در این عجایب خانه اکسیر های گوناگونی وجود داشت که به باور شاه سلطان حسین خرافاتی و اطرافیانش هریک اثرات مخصوص به خود را داشت:

۱ – رمل الصعود. این اکسیر را هنگامی که گرم میکردند جوشیده و از جام به سمت بالا صعود میکرد و هنگامی که سرد میشد به جانب زیر می آمد و منفجر میشد و صدایی تولید میکرد که هرکس آن را میشنید بی هوش میشد.

۲- همچنین اکسیری به نام رمل متلون وجود داشت که رنگارنگ بود – و به اعتقاد شاه سلطان حسین – چون بر سینه شخصی خفته میزدند ، هرچه در دل پنهان داشت در خواب بر لبانش جاری میشد.

البته اکسیر های دیگری به رنگ های مختلف از قبیل زرد و سفید و سرخ و سیاه و…وجود داشت که هریک گویا اثرات جداگانه ای داشتند.

در قرن ۱۸ میلادی که اروپایی ها اقدام به اختراع نخستین ماشین های بخار میکردند ، انقلاب های صنعتی و اجتماعی در گوشه هایی از اروپا به وقوع میپیوست و البته بسیاری از خشکی ها و آبهای جهان تحت استعمار اروپایی ها بود وجود پادشاهی بیمار و خرافاتی چون شاه سلطان حسین تا چه اندازه میتوانست برای ایران خطرناک باشد…و تنها با ظهور شاهینی از ابیورد به نام نادرشاه بود که ایران برای مدتی کوتاه ، شکوه و عظمت خود را بازیافت.

منابع :

رستم التواریخ ، محمد هاشم آصفِ بختیاری.

شاه سلطان حسین ، آخرین پادشاه صفوی مردی بیمار و دچار اوهام و خرافات بود به طوری کتابخانه ای داشت مملو از کتاب هایی در زمینه اوراد و جادو و احادیث. به گفته محمد هاشم آصف:" آن سلطان را عجایب خانه ای بود که اشیای عجیبه و چیز های غریبه بسیار در آن نهاده بود."طبق کتاب رستم التواریخ در آن عجایب خانه پوست مار سیاه ، پوست سوسمار و چند عدد کله گوسفند و تعدادی نیز جمجمه انسان نگهداری میشد که روغنی چند بر روی آنان مالیده بودند که هرگز نمیپوسید. که همگی برای انجام جادو به کار گرفته میشد.همچنین در این عجایب خانه اکسیر های گوناگونی وجود داشت که به باور شاه سلطان حسین خرافاتی و اطرافیانش هریک اثرات مخصوص به خود را داشت: ۱ - رمل الصعود. این اکسیر را هنگامی که گرم میکردند جوشیده و از جام به سمت بالا صعود میکرد و هنگامی که سرد میشد به جانب زیر می آمد و منفجر میشد و صدایی تولید میکرد که هرکس آن را میشنید بی هوش میشد. 2- همچنین اکسیری به نام رمل متلون وجود داشت که رنگارنگ بود - و به اعتقاد شاه سلطان حسین - چون بر سینه شخصی خفته میزدند ، هرچه در دل پنهان داشت در خواب بر لبانش جاری میشد. البته اکسیر های دیگری به رنگ های مختلف از قبیل زرد و سفید و سرخ و سیاه و...وجود داشت که هریک گویا اثرات جداگانه ای داشتند. در قرن ۱۸ میلادی که اروپایی ها اقدام به اختراع نخستین ماشین های بخار میکردند ، انقلاب های صنعتی و اجتماعی در گوشه هایی از اروپا به وقوع میپیوست و البته بسیاری از خشکی ها و آبهای جهان تحت استعمار اروپایی ها بود وجود پادشاهی بیمار و خرافاتی چون شاه سلطان حسین تا چه اندازه میتوانست برای ایران خطرناک باشد...و تنها با ظهور شاهینی از ابیورد به نام نادرشاه بود که ایران برای مدتی کوتاه ، شکوه و عظمت خود را بازیافت. منابع : رستم التواریخ ، محمد هاشم آصفِ بختیاری.

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید !
0 bigtheme
دریافت مطلب بصورت پی دی اف
راستی!ما یک راه نزدیک برای در کنار شما بودن پیدا کردیم...
ابوالفضل فدائی
مؤسس سرای تاریخ | هرچه درگذشته بیشتر تأمل کنیم، هم خود را بهتر می‌شناسیم و هم جامعه‌مان را؛ زیرا همه پدیده‌ها و رفتارهای فردی و اجتماعی، ریشه درگذشته دارد. با شناخت بیشتر این ریشه‌ها، می‌توانیم ارزیابی درست‌تری از خود داشته باشیم، از کرده‌هایمان خواه فردی، خواه اجتماعی درس بگیریم. می‌توانیم راه‌حل‌های مناسب برای مشکلات و مسائل اجتماعی ارائه کنیم، نیازهای واقعی‌مان را تشخیص دهیم و در راه سعادت و کامیابی گام برداریم. .

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

تگ ها سرای تاریخ ، سایت تاریخی ، دانلود ، مقالات ، داستان های تاریخی ،تاریخ ، مطالب تاریخی ، زندگینامه ها ، سایت سرای تاریخ ، وب سایت سرای تاریخ ، تاریخ