سرای تاریخ
سرای تاریخ |مرجعی کامل درباره تاریخ ایران و جهان
 موقعیت شما در سایت : سرای تاریخ » صفحه نخست » تاریخ اسلام » پادشاهی لطفعلی  خان (۱۲۰۳-۱۲۰۹)
خبرهای سایت
  •   دسته بندی : تاریخ اسلام, زندیه
  •   نویسنده :ابوالفضل فدائی
  •   تاریخ انتشار : 1398/10/17
  •   بازدید :2473 بار
  •   بدون دیدگاه

لطفعلی خان که آخرین  پادشاه  خاندان  زند  و پسر جعفر خان  یعنی  نواده  برادری  کریم خان  است ، در قلیل  مدتی که  پادشاهی کرد  با وجود کمی  سن  به فتوحات  مهم  نایل  آمد  و از خود  رشادت ها و شجاعت های بسیاری  بروز  داد  و تا زنده بود  آقا محمد خان قاجار  از دست او  بر جان  و دولت خود  اطمینانی  نداشت . اما بدبختانه  لطفعلی خان به علت  جوانی  و بی تجربگی  از سیاست  و مردم داری  خالی  بود و تدبیر ملکرانی  نداشت  و به علت غرور  و جهل  به نصیحت  خیر اندیشان  گوش فرا نمی داد  و همین معایب  نگذاشت  که او از فتوحات  خود   نتیجه  ثابتی بردارد . به زودی از پا درآمد  و دولت زندیه  با قتل او انقراض یافت .

در سال ۱۲۰۴  آقا محمد خان  به قصد استیلای  لطفعلی  خان عازم شیراز شد .لطفعلی خان که در خود  تاب مقاومت نمی دید ، شیراز  را رها نمود  و به جانب  دشتی و دشتستان  رفت  و شیراز  به دست قاجاریه افتاد  و آقا محمد  خان به تهران برگشت . سال بعد لطفعلی  خان با استعداد ی که  فراهم کرده  بود به شیراز آمد  و آن جا را به دستیاری  حاجی ابراهیم کلانتر  شهر مسخّر  خود نمود و عازم  فتح اصفهان  شد اما شکست  خورد  و چون خواست که به شیراز برگردد ، حاجی ابراهیم در غیاب خان زند جانب قاجاریه  را گرفته بود لطفعلی خان را به شهر  راه نداد  و لطفعلی خان هر قدر کوشید که بر پایتخت مسلط شود  قادر  نیامد  و به طرف زرقان منهزم گردید و حاجی ابراهیم  به کمک  سران سپاهی قاجار  شهر را از دستبرد زندیه حفظ نمود .

از سال ۱۲۰۶ تا سال ۱۲۰۹ که لطفعلی خان در قلعه بم کرمان  به دست آقا محمد خان اسیر و مقتول گردید ، جوان رشید زند  پیوسته  با خان قاجار می زد و می خورد  و اکثر اوقات هم غالب بود ولی عاقبت به تفصیلی که در احوال آقا محمد  خان خواهیم دید به دست او رشته حیاتش منقطع گردید و سلطنت زندیه که  از سال ۱۱۶۳ تا ۱۲۰۹ به مدت  ۴۶ سال طول کشیده بود به مرگ او خاتمه پذیرفت .

اسامی پادشاهان زند و مدت هر یک

۱-کریم خان  (۱۱۶۳-۱۱۹۳)

۲-ابوالفتح خان بن کریم خان (۱۱۹۳)

۳-علیمراد خان (۱۱۹۳ بار اول )

۴-محمد علی خان پسر کریم خان (۱۱۹۳)

۵-صادق خان برادر  کریم خان (۱۱۹۳-۱۱۹۶)

۶-علیمراد خان (۱۱۹۶-۱۱۹۹ بار دوم )

۷-جعفر خان بن صادق خان (۱۱۹۹-۱۲۰۲)

۸-صید مراد خان (۱۲۰۲-۱۲۰۳)

۹-لطفعلی خان بن جعفر خان (۱۲۰۳-۱۲۰۹)

 

منابع : کتاب تاریخ ایران /حسن پیرنیا/عباس اقبال آشتیانی /علی اصغر طاهری /صفحه ۸۵۵٫

گردآوری: سرای تاریخ

لطفعلی خان که آخرین  پادشاه  خاندان  زند  و پسر جعفر خان  یعنی  نواده  برادری  کریم خان  است ، در قلیل  مدتی که  پادشاهی کرد  با وجود کمی  سن  به فتوحات  مهم  نایل  آمد  و از خود  رشادت ها و شجاعت های بسیاری  بروز  داد  و تا زنده بود  آقا محمد خان قاجار  از دست او  بر جان  و دولت خود  اطمینانی  نداشت . اما بدبختانه  لطفعلی خان به علت  جوانی  و بی تجربگی  از سیاست  و مردم داری  خالی  بود و تدبیر ملکرانی  نداشت  و به علت غرور  و جهل  به نصیحت  خیر اندیشان  گوش فرا نمی داد  و همین معایب  نگذاشت  که او از فتوحات  خود   نتیجه  ثابتی بردارد . به زودی از پا درآمد  و دولت زندیه  با قتل او انقراض یافت . در سال 1204  آقا محمد خان  به قصد استیلای  لطفعلی  خان عازم شیراز شد .لطفعلی خان که در خود  تاب مقاومت نمی دید ، شیراز  را رها نمود  و به جانب  دشتی و دشتستان  رفت  و شیراز  به دست قاجاریه افتاد  و آقا محمد  خان به تهران برگشت . سال بعد لطفعلی  خان با استعداد ی که  فراهم کرده  بود به شیراز آمد  و آن جا را به دستیاری  حاجی ابراهیم کلانتر  شهر مسخّر  خود نمود و عازم  فتح اصفهان  شد اما شکست  خورد  و چون خواست که به شیراز برگردد ، حاجی ابراهیم در غیاب خان زند جانب قاجاریه  را گرفته بود لطفعلی خان را به شهر  راه نداد  و لطفعلی خان هر قدر کوشید که بر پایتخت مسلط شود  قادر  نیامد  و به طرف زرقان منهزم گردید و حاجی ابراهیم  به کمک  سران سپاهی قاجار  شهر را از دستبرد زندیه حفظ نمود . از سال 1206 تا سال 1209 که لطفعلی خان در قلعه بم کرمان  به دست آقا محمد خان اسیر و مقتول گردید ، جوان رشید زند  پیوسته  با خان قاجار می زد و می خورد  و اکثر اوقات هم غالب بود ولی عاقبت به تفصیلی که در احوال آقا محمد  خان خواهیم دید به دست او رشته حیاتش منقطع گردید و سلطنت زندیه که  از سال 1163 تا 1209 به مدت  46 سال طول کشیده بود به مرگ او خاتمه پذیرفت . اسامی پادشاهان زند و مدت هر یک 1-کریم خان  (1163-1193) 2-ابوالفتح خان بن کریم خان (1193) 3-علیمراد خان (1193 بار اول ) 4-محمد علی خان پسر کریم خان (1193) 5-صادق خان برادر  کریم خان (1193-1196) 6-علیمراد خان (1196-1199 بار دوم ) 7-جعفر خان بن صادق خان (1199-1202) 8-صید مراد خان (1202-1203) 9-لطفعلی خان بن جعفر خان (1203-1209)   منابع : کتاب تاریخ ایران /حسن پیرنیا/عباس اقبال آشتیانی /علی اصغر طاهری /صفحه 855٫ گردآوری: سرای تاریخ

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید !
0 bigtheme
دریافت مطلب بصورت پی دی اف
راستی!ما یک راه نزدیک برای در کنار شما بودن پیدا کردیم...
ابوالفضل فدائی
مؤسس سرای تاریخ | هرچه درگذشته بیشتر تأمل کنیم، هم خود را بهتر می‌شناسیم و هم جامعه‌مان را؛ زیرا همه پدیده‌ها و رفتارهای فردی و اجتماعی، ریشه درگذشته دارد. با شناخت بیشتر این ریشه‌ها، می‌توانیم ارزیابی درست‌تری از خود داشته باشیم، از کرده‌هایمان خواه فردی، خواه اجتماعی درس بگیریم. می‌توانیم راه‌حل‌های مناسب برای مشکلات و مسائل اجتماعی ارائه کنیم، نیازهای واقعی‌مان را تشخیص دهیم و در راه سعادت و کامیابی گام برداریم. .

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

تگ ها سرای تاریخ ، سایت تاریخی ، دانلود ، مقالات ، داستان های تاریخی ،تاریخ ، مطالب تاریخی ، زندگینامه ها ، سایت سرای تاریخ ، وب سایت سرای تاریخ ، تاریخ