به روز رسانی شده در : دوشنبه 10 بهمن 1401 | ارسال مطلب
مهم ترین عناوین :
باستان
1401/05/23
ابوالفضل فدائی
87 بازدید

غار چهل پله خضرلو در چالدران در آذربایجان غربی است که از جاهای دیدنی آن می باشد که در روستای خضرلو قرار دارد.این غار که از دوره حکومت باستانی اوراتوری برجای مانده است،با نام غار قلعه حیدری هم شناخته می‌شود.

سرای تاریخ : غار چهل پله خضرلو در چالدران در آذربایجان غربی است که از جاهای دیدنی آن می باشد که در روستای خضرلو قرار دارد.این غار که از دوره حکومت باستانی اوراتوری برجای مانده است،با نام غار قلعه حیدری هم شناخته می‌شود.دلیل نامگذاری این غار به علت تعداد پله‌های رسیدن به آن است.در گذشته تعداد این پله‌ها بیشتر بود که با گذشت زمان و فرسایش زمین،۱۰ عدد از آن‌ها خراب شدندو فقط ۳۰ پله باقی مانده است.

غار چهل پله خضرلو

روستای حضرلو از توابع شهرستان چایپاره  (قره ضیاءالدین) که در فاصله ۴۶ کیلومتری چالدران و ۲۰ کیلومتر مانده به قره ضیاالدین قرار گرفته است. نام محلی روستای خضرلو سارای خدرسی است. غار چهل پله خضرلو یکی از چهل‌ پله های تاریخی ایران و از آثار بجا مانده از دوره حکومت باستانی اوراتوری است  و در دامنه تپه باستانی منتهی‌الیه غربی روستا وجود دارد. قطره دهانه این غار حدود ۴ متر است.دلیل نامگذاری غار به تعداد پله های آن مرتبط است. در قدیم تعداد پله های غار بیشتر بوده اما با گذشت زمان و فرسایش زمین و همین طور ریزش کناره های غار پرشده بود اما اواخر با حفاریهای غیر مجاز انجام گرفته به وسیله سودا گران گنجینه های زیر زمینی تعداد دیگری از پله های آن پیدا شده است و به ۳۰ پله رسیده است.

 

غار چهل پله خضرلو

غار چهل پله خضرلو سیه چشمه

در گذشته این غار به عنوان سرداب مورد استفاده قرار می گرفت و مردم آنجا ضمن پایین رفتن از پله ها آب خوراکی مورد احتیاج خودشان را از ته غار با کوزه برمی داشتند. لازم به گفتن است با دیدن آثار به جای مانده از بقایای حفاریهای انجام گرفته و هم ظروف سفالی و خمره شکسته های اطراف غار که فراوان وجود دارد، احتمال بودن ذخایر زیر زمینی طلا هست. این غار به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری روستای خضرلو و شهرستان چالدران همیشه علاقه‌مندان و دانش آموزان در اردوهای تفریحی از آن بازدید می کنند.

 

غار چهل پله خضرلو

غار چهل پله روستای خضرلو در شهرستان چالدران

سنگ های اطراف غار از نوع رسوبی می باشند. در تپه های اطراف غار، بقایای پی ساختمانهای باستانی قرار دارد که نشان می دهد در زمان باستان انسانهایی در آنجا زندگی می کرده اند و کشف قبرستان افراد آن در پای کوه و پیدا شدن تعدادی از اموات آنها که در بعضی از آنها در کنار مرده هایشان در قبر رشته های تسبیح و منجوق مهر تاییدی بر این ادعا می باشد. این بناهای ساختمانی از سنگهای بزرگ و سنگین ساخته شده که مشخص نیست در آن موقع با چه وسیله ای سنگهای بزرگ را به بالای تپه منتقل کرده اند.


منبع
بیتوته
https://sarayetarikh.ir/?p=7286
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سرای تاریخ در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
نظرات و تجربیات شما

0 دیدگاه برای “غار چهل پله خضرلو

دیدگاه شما

ابتدا تمام فیلدها را تکمیل نمائید و بعد بر روی ارسال کلیک کنید.

1 / 10
اولین فرد دفن شده در بهشت زهرای تهران چه شخصی بود!
2 / 10
تصویر مردان کت‌شلواری و زنان با چادر در سال ۱۳۳۰
تصویر مردان کت‌شلواری و زنان با چادر در سال ۱۳۳۰
3 / 10
رضا شاه می‌خواست اینجا کاباره بسازد!
رضا شاه می‌خواست در این منطقه کاباره بسازد؟
4 / 10
زمانی که بمب از آسمان می‌آمد، اما مدارس تعطیل نمی‌شد
زمانی که بمب از آسمان می‌آمد، اما مدارس تعطیل نمی‌شد
5 / 10
انقلاب اکتبر که انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر،قیام اکتبر، اکتبر سرخ و انقلاب بلشویکی هم گفته می‌شود، دومین و آخرین حرکت بزرگ از انقلاب روسیه بود
انقلاب اکتبر چگونه اتفاق افتاد و نتیجه اش چه شد؟
6 / 10
تاریخچه انقلاب صنعتی | علل ، ویژگی ها ، مراحل ، پیامدها
7 / 10
نخستین مدرسه دخترانه در ایران
نخستین مدرسه دخترانه در ایران
8 / 10
هزینه‌های تعزیه در دوران ناصرالدین‌شاه
هزینه‌های تعزیه در دوران ناصرالدین‌شاه
9 / 10
حاج عیسی جعفری، یار و خادم وفادار امام خمینی
حاج عیسی جعفری، یار و خادم وفادار امام خمینی
10 / 10
همه مردان آخرین دولت شاه
همه مردان آخرین دولت شاه

آخرین مطالب
به قلم ابوالفضل فدائی