سرای تاریخ
سرای تاریخ |مرجعی کامل درباره تاریخ ایران و جهان
 موقعیت شما در سایت : سرای تاریخ » صفحه نخست » تاریخ اسلام » اعراب » قوم عرب(بائده ، عاربه ،مستعربه )
خبرهای سایت
  •   دسته بندی : اعراب, تاریخ اسلام
  •   نویسنده :ابوالفضل فدائی
  •   تاریخ انتشار : 1398/10/16
  •   بازدید :3159 بار
  •   بدون دیدگاه

مورخین عربی  زبان قوم عرب  را به  سه طبقه تقسیم می کردند :

-عرب بائده

-عرب عاربه

-عرب مستعربه 

مقصود از عرب  بائده  قبایلی  هستند  که  در اوان  ظهور اسلام  به کلی  از  میان   رفته  و اثری از ایشان بر جا نمانده بوده است  و فقط  در قرآن و حدیث  نبوی  ذکری  از پاره ای از   آن  قبایل  به میان  آمده .

مشهورترین  طوایف عرب بائده عبارتند از : طسم  و جدیس  و عاد  و ثمود  و عملیق که جمع  آن عمالقه است.

عرب  عاربه  یا عرب  اصلی که آنها  را عرب قحطانیّه نیز می گویند ، ابتدا  در اطراف  شطّ  فرات عرب  ساکن بوده سپس  آز آنجا به یمن  مهاجرت کرده اند  و در آنجا مقیم  شده و تشکیل  دولت  و تمدنی  مخصوص  داده اند .

مشهورترین  قبائل  عرب عاربه  دو قبیله کهلان  و حمیراند . قبایل طی و ازد و اوس و خزرج و لخم  و همدان  همه از قبیله کهلان متفرع شده اند .

عرب مستعربه  یا عرب  اسماعیلیه  ، قبایلی هستند  که پس از استیلا  بر یمن  و غلبه  بر قحطانیّون  و آموختن زبان  آداب  ایشان به تدریج  در عداد  طوایف  عرب در آمده و در حقیقت  قبول عربیت کرده اند  و چون به عقیده علمای انسانی عرب  ، نسب  این طبقه به عدنان  پسر اسماعیل  بن ابراهیم  نبی می رسیده  ایشان را عرب عدنانیه نیز می گویند .

قبایل معروف  عرب مستعربه  عبارتند از : ربیعه  و مضر  و ایاد  و انمار .

قبیله  قریش  که اسلام  از میان ایشان  ظاهر شده  و پیغمبر  اسلام منتسب به ایشان  است از اعراب مستعربه  یعنی عرب اسماعیلیه اند .

منابع: کتاب تاریخ ایران /حسن پیرنیا/عباس اقبال آشتیانی /علی اصغر طاهری /صفحه ۲۵۰٫

 

گردآوری: سرای تاریخ

مورخین عربی  زبان قوم عرب  را به  سه طبقه تقسیم می کردند : -عرب بائده -عرب عاربه -عرب مستعربه  مقصود از عرب  بائده  قبایلی  هستند  که  در اوان  ظهور اسلام  به کلی  از  میان   رفته  و اثری از ایشان بر جا نمانده بوده است  و فقط  در قرآن و حدیث  نبوی  ذکری  از پاره ای از   آن  قبایل  به میان  آمده . مشهورترین  طوایف عرب بائده عبارتند از : طسم  و جدیس  و عاد  و ثمود  و عملیق که جمع  آن عمالقه است. عرب  عاربه  یا عرب  اصلی که آنها  را عرب قحطانیّه نیز می گویند ، ابتدا  در اطراف  شطّ  فرات عرب  ساکن بوده سپس  آز آنجا به یمن  مهاجرت کرده اند  و در آنجا مقیم  شده و تشکیل  دولت  و تمدنی  مخصوص  داده اند . مشهورترین  قبائل  عرب عاربه  دو قبیله کهلان  و حمیراند . قبایل طی و ازد و اوس و خزرج و لخم  و همدان  همه از قبیله کهلان متفرع شده اند . عرب مستعربه  یا عرب  اسماعیلیه  ، قبایلی هستند  که پس از استیلا  بر یمن  و غلبه  بر قحطانیّون  و آموختن زبان  آداب  ایشان به تدریج  در عداد  طوایف  عرب در آمده و در حقیقت  قبول عربیت کرده اند  و چون به عقیده علمای انسانی عرب  ، نسب  این طبقه به عدنان  پسر اسماعیل  بن ابراهیم  نبی می رسیده  ایشان را عرب عدنانیه نیز می گویند . قبایل معروف  عرب مستعربه  عبارتند از : ربیعه  و مضر  و ایاد  و انمار . قبیله  قریش  که اسلام  از میان ایشان  ظاهر شده  و پیغمبر  اسلام منتسب به ایشان  است از اعراب مستعربه  یعنی عرب اسماعیلیه اند . منابع: کتاب تاریخ ایران /حسن پیرنیا/عباس اقبال آشتیانی /علی اصغر طاهری /صفحه 250.   گردآوری: سرای تاریخ

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید !
0 bigtheme
دریافت مطلب بصورت پی دی اف
راستی!ما یک راه نزدیک برای در کنار شما بودن پیدا کردیم...
ابوالفضل فدائی
مؤسس سرای تاریخ | هرچه درگذشته بیشتر تأمل کنیم، هم خود را بهتر می‌شناسیم و هم جامعه‌مان را؛ زیرا همه پدیده‌ها و رفتارهای فردی و اجتماعی، ریشه درگذشته دارد. با شناخت بیشتر این ریشه‌ها، می‌توانیم ارزیابی درست‌تری از خود داشته باشیم، از کرده‌هایمان خواه فردی، خواه اجتماعی درس بگیریم. می‌توانیم راه‌حل‌های مناسب برای مشکلات و مسائل اجتماعی ارائه کنیم، نیازهای واقعی‌مان را تشخیص دهیم و در راه سعادت و کامیابی گام برداریم. .

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

تگ ها سرای تاریخ ، سایت تاریخی ، دانلود ، مقالات ، داستان های تاریخی ،تاریخ ، مطالب تاریخی ، زندگینامه ها ، سایت سرای تاریخ ، وب سایت سرای تاریخ ، تاریخ