به روز رسانی شده در : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ | ارسال مطلب
مهم ترین عناوین :
باستان
۱۴۰۰/۰۲/۲۱
میلاد مددی اورگانی
7712 بازدید

نویسنده : میلاد مددی اورگانی دهستان زیبای چغاخور در ۶۰کیلومتری شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری یا نگین زاگرس ، …

نویسنده : میلاد مددی اورگانی


دهستان زیبای چغاخور در ۶۰کیلومتری شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری یا نگین زاگرس ، قرار دارد.بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵،جمعیت این دهستان ۸۱۱۹نفر می باشدو مساحتی حدود ۲۲۰کیلومتر مربع دارد. چغاخور ازدیرباز تا کنون مهد فرهنگ ،ادب و زادگاه انسان هایی فرهیخته ،شجاع ،غیور ،آزاده خواه و وطن پرستی چون امیر مفخم،سالار محتشم ، مرتضی قلی خان صمصام ، محمد خان هیبرون ،ابوالقاسم خان بختیار ، نجفقلی خان ایلبیگ ،عبد الله خان (شوهر بی بی صغرا خواهر ابوالقاسم خان)سپهبد تیمور بختیار ، نخست وزیر دولت وقت ایران جناب شاهپور بختیار ، فاتح تهران و مشروطه خواه آزاده سردار اسعد بختیاری ، بانوی سردار بی بی مریم بختیاری و دیگر مفاخرین بوده است. همچنین دهستان چغاخور در حوزه ادب نیز خاستگاه داراب افسر، ملقب به فردوسی بختیاری ، میباشد.

روستای اورک تبار اورگان، نگینی بر پهنای چغاخور

اورگان، روستایی زیبا واقع در استان چهارمحال و بختیاری و شهرستان بروجن می باشد که به مرکزیت دهستان چغاخور شهره است.  طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت روستای اورگان ۳۸۳۴ نفر و شغل  اکثر اهالی این روستا کشاورزی ، باغداری، دامپروری و فعالیت در مشاغل دولتی است. شجره کهن مردمان اورگان ریشه در قوم اصیل لر و ایل بختیاری دارد که در ذیل به نظام ملوک الطوایفی منوط به این روستا پرداخته خواهد شد.


قوم:

قوم ما، لر

یکی از خصیصه های اجتماعی فرهنگی ایران وجود اقوام با  شکوهی همچون (قوم لر، فارس، ترک قشقایی و آذری، بلوچ، کرد، گیلکی، ترکمن و غیره) در این مرز و بوم می باشد و قوم لر یکی از اصیل ترین اقوام ایرانیست که از دوران آریایی ها ، عیلامیان و هخامنشیان تا کنون ریشه در خاک وطن دارد و از دیرباز همیشه  پاسدار و نگاه دار ارزش های ملی ، فرهنگی و .. میهنش بوده است.


ایل:   ایل ما، بختیاری
قوم لر نیز، خود به زیر شاخه هایی همچون( ایل بختیاری، ممسنی، لک، بویراحمدی ، کهگلویه، بهمئی، کلهر و غیره) تقسیم می شود که ایل اصیل و جلیل بختیاری نیز یکی از شاخه های درخت تنومند قوم لر  به شمار می رود.


شاخه:
شاخه ما، هفت لنگ

ایل سرافراز و یکدل بختیاری، بنا به ادله عدیده ای همچون توطئه انگلیس در جنگ های جهانی و غیره به منظور تضعیف اتحاد بختیاری ها ،به دو شاخه هفت لنگ و چهارلنگ تقسیم شد . گرچه این مکر و تزویر استکبار جویان بسیار مال اندیشانه بود، اما قطره ای از دریای بی کران اتحاد ایل پرآوازه بختیاری نکاست. شایان گفتن است که از این دو، شاخه هفت لنگ شامل بختیاری های ساکن استان چهارمحال و بختیاری، اغلب مناطق بختیاری نشین خوزستان و بخش هایی از استان اصفهان می شود.


باب: باب ما، دینارانی

شاخه هفت لنگ ایل بختیاری نیز ، دست خوش نظام سلسله مراتبی ایلیاتی و ملوک الطوایفی شده است.

شاخه هفت لنگ شامل چهار باب اعم از :

دینارانی
دورکی
بابادی
و بهداروند میشود.

دینارانی یکی از باب های ذکر شده شاخه هفت لنگ است که ریشه آن از منطقه دیناران شهرستان اردل در استان چهار محال و بختیاری نشات میگیرد . همچنین ییلاق دینارانی ها در مناطقی از استان خوزستان مانند ایذه و
.. میباشد.


طایفه :طایفه ما، اورک

اورک، طایفه ای از ایل بختیاری، شاخه هفت لنگ و باب دینارانی است. مردمان طایفه اورک اغلب ساکن اهواز ، روستای اورگان دهستان چغاخور، بازفت، اردل، دهدز، دیناران، میانکوه، شلیل، سرخون، باغملک و … هستند .
طایفه اورک از لحاظ جمعیتی یکی از بزرگ ترین طوایف بختیاری و متشکل از ۲۴ تیره می باشد که عبارت اند از:

۱)لجمیر اورک
۲)چهاربنیچه
۳)جلالی
۴)هلیساد
۵)شیران
۶)لندی
۷)اولاد حاجعلی
۸)شهپیری
۹)آل داوودی
۱۰)گل بامکی
۱۱)باتولی
۱۲)خدا بخشی
۱۳)قلعه سردی
۱۴)زندی
۱۵)موزرمی
۱۶)کی شیخ عالی
۱۷)غریبی
۱۸)ممسنی
۱۹)غلام
۲۰)ورناصری
۲۱)خواجه
۲۲)گوزلکی
۲۳)سادات موسوی
۲۴)سادات حسینی


تیره: تیره ما، لجمیر اورک

اورگان تنها روستای اورک تبار دهستان چغاخور می باشد که ساکنین آن اصالتا از تیره لجمیر اورک ، طایفه بزرگ اورک، دینارانی باب ، شاخه هفت لنگ ، ایل بختیاری و قوم کهن لر هستند. جمعیت عمده تیره لجمیر اورک در استان خوزستان و بخش هایی از استان چهارمحال و بختیاری است که شاخه ای از این تیره در روستای ِ  زیبای اورگان  چغاخور واقع در شهرستان  بروجن  استان چهار محال   و بختیاری  سکنی  گزید.


مفاخرین و مشاهیر روستای زیبای اورگان:

کدخدایان:

کدخدایان نامی لجمیر اورک در روستای اورگان دهستان چغاخور از جمله:
کدخدا آ میرزا هاشم کریمی اورگانی(نماینده دولت وقت در یزد)،
کدخدا علی بنده فرازمند ،
کدخدا خداداد مرادی
و کدخدا داراب کریمی اورگانی


ریش سفیدان و بزرگ مَنشان 
بزرگان و ریش سفیدان لجمیر اورک روستای اورگان شامل:
رئیس غلام مرادی، رئیس سلطان سلطانپور، رئیس آقاجان مددی، رئیس
حاتم فرازمند،
(نماینده دولت وقت در تنگ گزی و بازفت)،
آ ملا میرزاقا(هم عقیده و هم فکر با شاهپور بختیار در جبهه ملی ) ،
کربلایی علی قلی مرادی، رحم خدا کریمی،
ملا فرج الله و رئیس عبدالله علایی،
ملا سلطان اسدی، ملا عبدالحسین مرادی ،
مشهدی عباس خجسته،مشهدی موسی کریمی،
مشهدی خیرالله مددی ، حاج فریدون کریمی،
مشهدی یحیی کریمی ، مشهدی اسکندر اسدی،
مشهدی باباخان مرادی
و دیگر بزرگان و مشاهیر گرانقدر روستای اورگان.


اولاد های برجسته روستای اورگان:
ریشه ی روستای اورگان از اورک گرفته شده و به معنای مردمان اورک ِ  تبار (اورِگون یا اورک ها) می باشد همانطور که ذکر شد، گویش شیرین ساکنین روستای اورگان لری بختیاری است و در رابطه با نظام ملوک الطوایفی، این مردم در انی باب هفت لنگ بختیاری هستند و واقع لجمیر اورک دینار ِ  شامل تش و اولاد ذیل می شوند:

۱ )اولاد دال مدد:
این اولاد شامل فامیل های مددی روستای اورگان میشود و مانند دیگر
اولاد اصیل ذکر شده در ذیل، همچون اولاد مهرعلی بزرگ(شامل
فامیل های مرادی ) ،از بنیان گذاران هسته اولیه روستای اورگان می
باشند.
۲)اولاد مهرعلی بزرگ:
فامیل های مرادی روستای اورگان

۳)اولاد رحمان بزرگ:
فامیل های کریمی

۴)اولاد اسعد:
فامیل های اسدی

۵)اولاد صالح:
فامیل های کریمی

۶)اولاد حسین:
فامیل های علایی ، فرازمند و غیره

۷)اولاد فرهاد:
فامیل های فرهادی

۸)اولاد خسرو:
فامیل های کریمی

۹)اولاد شاه مراد:
فامیل های کریمی

۱۰(اولاد اسماعیل:
فامیل های اسماعیلی

۱۱)اولاد برات :
فامیل های نوروزی

۱۲ )اولاد سیاه:
فامیل های احمدی و غفاری

۱۳)اولاد نوروز:
فامیل های حسین زاده

۱۴)اولاد الله وردی:
فامیل های ترکی

۱۵)اولاد صنعلی :
شامل فامیل های روانان


پیشینه تاریخی روستای اورگان:

در سنوات گذشته باور بر این بود که قدمت و پیشینه تاریخی منطقه اورگان به دوره ظهور نظام ایلیاتی و دارالحکومه های ایلخانان بختیاری بر می گردد زیرا قلعه اورگان از جمله حائز اهمیت ترین مراکز حکومتی ایلخانان ایل هفت لنگ ،هم چون( امیر مفخم، ابوالقاسم خان  بختیار و سپهبد تیمور بختیار ) به شمار میرفته بود که متاسفانه این سند ملی و تاریخی بنا به دلایل متعددی همچون بی توجهی وغیره در اواخر دولت  پهلوی تخریب گردید. اما وجود سند موثق و معتبر دیگری این باور را در مورد قدمت منطقه اورگان نقض کرد و پیشینه تاریخی این منطقه را به ۱۴۰۰سال پیش و قبل از پدیدار شدن دارالحکومه های ایلخانان بختیاری ارجاع داد. این سند گرانبها چیزی نیست جز درخت گردوی ۱۴۰۰ساله  روستای اورگان.


درخت گردوی ۱۴۰۰ساله روستای اورگان:

این درخت گردوی ۱۴۰۰ ساله در باغ خان روستای اورگان قرار گرفته و ۱۵متر قطر و ۱۲ متر ارتفاع دارد. طبق گفته بزرگان و افراد محلی نیز ، هسته اولیه روستای اورگان در نزدیکی باغ خان شکل گرفته، بنابراین وجود این درخت کهنسال در باغ خان و شکل گیری اولیه روستا در مجاورت این باغ تاریخی ، گواه محکم و معتبری بر قدمت و پیشینه تاریخی روستا خواهد بود. مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در این باره گفت:
محققان علوم باغبانی دانشگاه تهران با انجام آزمایشات کربنی بر روی تنه این درخت کهنسال قدمت آن را حدود ۱۴۰۰ سال پیش تخمین زده اند. حبیب الله عالی انوری، از عِرق خاص اهالی روستا به نگهداری از این درخت کهنسال و همچنین آب و هوا و شرایط اقلیمی مطلوب  مانند وجود چشمه های پرآب در جوار آن، به عنوان علل عمر طولانی این درخت تنومند یاد کرد. وی افزود: متوسط تولید سالانه این درخت حدود ۵۰هزار گردو است و
۶۰۰ هکتار از اراضی روستای اورگان واقع در شهرستان بروجن به باغات گردو اختصاص دارد. همچنین روستای اورگان دارای بهترین نژاد های پرمحصول گردو با نام های پوست کاغذی ، خوشه ای ، رقم محلی و تخم مرغی می باشد.


موقعیت جغرافیایی:

اما علاوه بر تاریخ شگرف، روستای اورگان از موقعیت جغرافیایی بسیار حائز اهمیتی نیز برخوردار است و همه ساله گردشگران و طبیعت دوستان عدیده ای اعم از هم میهنان عزیزمان و دیگر کشور ها در همه ی فصول و اکثرا در فصل های بهار و تابستان ،از این بهشت زیبای خداوند دیدن می کنند. روستای اورگان در ۶۰ کیلومتری شهرکرد، و در شهر ِ ستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری واقع گردیده است. باغات گردو و باغ خان روستای اورگان از جمله موارد حائز اهمیت در صنعت توریسم و گردشگری استان محسوب می شوند که در قسمت جاذبه های گردشگری دهستان چغاخور بیشتر به آنان اشاره خواهد شد.


 

جاذبه های گردشگری دهستان چغاخور:

تالاب چغاخور:

تالاب چغاخور با مساحتی حدود ۲۳۰۰ هکتار یکی از تالاب های بین المللی کشورمان می باشد که در دهستان چغاخور و در دامنه ی کوه سر به فلک کشیده ی کلار واقع گردیده است. تالاب چغاخور همچون آیینه ی زیبای طبیعت،تصویر آسمان پاک و کوه پوشیده از برف کلار بختیاری را به طور بسیار دل نشین و چشم نوازی به دیدگان ما ارزانی داشته و پوشش گیاهی ، پرندگان مهاجر،طبیعت بکر و هوای دل انگیز این تالاب ،ذهن هر بیننده ای را به تامل در مورد عظمت و قدرت آفرینش الهی وا میدارد.

باغ خان روستای زیبای اورگان:

باغ خان یک باغ سیاحتی گردشگری و تاریخی می باشد که در چندکیلومتری تالاب چغاخور و روستای اورگان از توابع دهستان چغاخور ،قرار گرفته است. وجود رودخانه ای خروشان و دیگر چشمه هایی در باغ اعم از چشمه زکی و چشمه
باغ خان، درختان تنومند و سر به فلک کشیده چنار،گردوی چهارصد ساله ی کریم خانی ، گردوی کهنسال ۱۴۰۰ ساله و دیگر مناظر طبیعی جلوه ی بسیار دل نشینی به این باغ بخشیده اند. از ادله نامگذاری این باغ تاریخی و خوش آب و هوا به نام   «باغ خان»، میتوان وجود قلعه ی معروف آن به نام قلعه اورگان که مرکز حکومت ایلخانان بختیاری(اعم از:امیر مفخم خان، ابوالقاسم خان و تیمور بختیار) بوده را به عنوان مهم ترین علت نامگذاری نام برد. لازم به ذکر است که فقط «نامگذاری» این باغ منوط به حکومت ایلخانان بختیاری ذکر شده می باشد و باتوجه به قدمت گردوی ۱۴۰۰ ساله موجود در این باغ ، پیشینه تاریخی این باغ و منطقه اورگان به ۱۴۰۰ سال پیش بر میگردد و مطابق با تاریخ ظهور دارالحکومه های بختیاری نمی باشد.

چشمه تنگ سیاه :

چشمه تنگ سیاه در روستای سیبک از توابع دهستان چغاخور قرار دارد و مانند چشمه ی باغ خان روستای اورگان ،همه ساله گردشگران زیادی از این چشمه دیدن می کنند. چشمه تنگ سیاه از کوه کلار سرچشمه می گیرد و به
همین علت آب بسیار گوارا و خنکی دارد. این چشمه علاوه بر اراضی روستای سیبک، باغات گردو و بادام روستای اورگان را نیز سیراب می کند.

امام زاده حمزه علی:

امام زاده حمزه علی در حد فاصل بین دهستان چغاخور و بخش بلداجی قرار دارد و یکی از مکان های متبرکه و زیارتی استان چهار محال و بختیاری می باشد.  با توجه به برخی مستندات ، امام زاده حمزه علی را به یکی از نوادگان امام
سجاد(ع )نسبت می دهند و آرامگاه ایشان بر بلندای کوه های رسوبی مشرف به روستای کلبی بک قرار دارد. امامزاده حمزه علی علاوه بر جنبه ی زیارتی ،مورد هدف گردشگری توریست ها نیز قرار دارد و سالانه هزاران زوار و گردشگر از این بقعه متبرکه دیدن می کنند.

باغات گردو روستای اورگان:

شغل اکثر مردم روستای اورگان کشاورزی ،باغداری ،دامپروری و فعالیت در مشاغل دولتی می باشد. اهالی این روستا به علت آب و هوا و شرایط اقلیمی مطلوب و وجود چشمه های جوشان ، علاقه بسیار زیادی به پرورش گردو دارند و حدود ۶۰۰هکتار از اراضی روستای اورگان را باغات گردو فرا گرفته است. همانطور که در فوق ذکر گردید، درختان گردوی کهنسالی همچون گردوی ۱۴۰۰ ساله و گردوی کریم خانی در این روستا وجود دارد که خود گواهی بر قدمت و پیشینه تاریخی منطقه خواهد بود.


منابع
-سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری
-تقسیمات و نظام ملوک الطوایفی ایل بختیاری
-طایفه بزرگ اورک
-کتاب منحنی قدرت در تاریخ بختیاری
-کتاب اقوام ایرانی
-محققان علوم باغبانی دانشگاه تهران
-تالاب بین المللی چغاخور
-کتاب سرزمین و مردم ایران/صفحه ۲۳۳/۲۳۳ Page
-تاریخچه و شرح حال عرفا و شعرای دوقرن اخیر چهار محال و بختیاری


https://sarayetarikh.ir/?p=5475
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سرای تاریخ در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
نظرات و تجربیات شما

2 دیدگاه برای “تاریخچه روستای اورک تبار اورگان «شهرستان بروجن»

  1. محمد گفت:

    سپاس از آقای مددی بابت تهیه این مطلب

  2. میلاد مددی گفت:

    🙏🙏🌺🌺

دیدگاه شما

ابتدا تمام فیلدها را تکمیل نمائید و بعد بر روی ارسال کلیک کنید.

1 / 10
داستان گنج‌های گمشده هیتلر
داستان گنج‌های گمشده هیتلر
2 / 10
کارنامه تحصیلی احمدشاه قاجار؛ تاریخ ۶؟
کارنامه تحصیلی احمدشاه قاجار؛ تاریخ ۶؟
3 / 10
نامه دختر رضا خان به امام خمینی
نامه دختر رضا خان به امام خمینی
4 / 10
ایل ارکوازی؛ یکی از ایلات بزرگ ایران
ایل ارکوازی؛ یکی از ایلات بزرگ ایران
5 / 10
ایل ملکشاهی سرحدداران ایران زمین
ایل ملکشاهی سرحدداران ایران زمین
6 / 10
پوشش و لباس دختر مدرسه‌ای‌های قبلِ از انقلاب
پوشش و لباس دختر مدرسه‌ای‌های دهه ۵۰
7 / 10
این دبیرستان معروف یادگار دو پدر است برای دو پسر کشته‌شده
این دبیرستان معروف یادگار دو پدر است برای دو پسر کشته‌شده | مدرسه فیروزبهرام
8 / 10
علت فرار مظفرالدین شاه از کاخ دارآباد|زندگینامه
علت فرار مظفرالدین شاه از کاخ دارآباد|زندگینامه
9 / 10
عکس های قدیمی خیابان‌های برفی تهران در دهه ۵۰
عکس های قدیمی خیابان‌های برفی تهران در دهه ۵۰
10 / 10
کشف سازه‌ای،قدیمی‌تر از کاخ گلستان
کشف سازه‌ای،قدیمی‌تر از کاخ گلستان

آخرین مطالب
به قلم ابوالفضل فدائی
تاریخ اسلام