به روز رسانی شده در : چهارشنبه 15 شهریور 1402 | ارسال مطلب
مهم ترین عناوین :
باستان
1401/11/20
ابوالفضل فدائی
4290 بازدید

یونان، سرزمینی است کهن با فرهنگی غنی که مردم آن در برهه های مختلف زمانی به پرستش خدایانی متفاوت پرداخته و حیات خود را مدیون لطف آنان می پنداشتند. در یونان باستان، خدایان از ویژگی و صفاتی کاملا انسانی برخوردار بودند

سرای تاریخ : یونان، سرزمینی است کهن با فرهنگی غنی که مردم آن در برهه های مختلف زمانی به پرستش خدایانی متفاوت پرداخته و حیات خود را مدیون لطف آنان می پنداشتند. در یونان باستان، خدایان از ویژگی و صفاتی کاملا انسانی برخوردار بودند، با این تفاوت که دارای قدرت هایی فرازمینی بوده و عمر آنها پایانی نداشت. با ما در مقاله آشنایی با خدایان،الهه ها و اساطیر یونان باستان همراه شوید.اساطیر یونان باستان مجموعه ای وسیع و جذاب از افسانه ها در مورد خدایان و الهه ها، قهرمانان و هیولاها، جنگجویان و بی کفایتان است که بخش مهمی از زندگی روزمره در دنیای باستان بوده است. اسطوره های یونانی همه چیز را از مراسم مذهبی گرفته تا آب و هوا توضیح می دادند و به دنیایی که مردم در اطراف خود می دیدند معنا می بخشیدند. در حالی که بسیاری از این اسطوره ها داستان های خیالی هستند، مانند افسانه های شاه حریص میداس یا هرکول قهرمان، داستان های دیگری مانند حماسه جنگ تروا مبنایی در واقعیت تاریخی دارند.

منابع اساطیر یونانی

هیچ متن اصلی واحدی مانند کتاب مقدس مسیحی یا وداهای هندو وجود ندارد که تمام شخصیت‌ها و داستان‌های اسطوره‌های یونانی را معرفی کند. در عوض، نقل اولین اسطوره های یونانی سینه به سینه و شفاهی در مراسم ها  در عصر برنز آغاز شد و طرح ها و مضامین آنها به تدریج در ادبیات مکتوب دوره های باستانی و کلاسیک جهان مدیترانه باستان آشکار شد.

برای مثال، حماسه‌های هومر شاعر قرن هشتم قبل از میلاد، ایلیاد و ادیسه، داستان جنگ تروا را به عنوان یک درگیری الهی و انسانی بیان می‌کنند. با این حال، آنها به خود زحمت نمی دهند خدایان و الهه هایی را که شخصیت های اصلی آنها هستند معرفی کنند، زیرا خوانندگان و شنوندگان قبلاً با آنها آشنا بودند.

بسیاری از محصولات مصرفی نام خود را از اساطیر یونان گرفته اند. به عنوان مثال، کفش‌های ورزشی نایک همنام الهه پیروزی است و وب‌سایت آمازون از نژاد جنگجویان زن افسانه‌ای نامگذاری شده است. بسیاری از دبیرستان ها، کالج ها و تیم های ورزشی حرفه ای (مثلاً تیتان ها، اسپارت ها و تروجان ها) نیز نام خود را از منابع اساطیری گرفته اند.

در حدود ۷۰۰ سال قبل از میلاد، هزیود اولین خداشناسی مکتوب یا اصل داستان اساطیر یونان را ارائه کرد. خداشناسی، داستان سفر جهان از نیستی (عدم، یک خلأ اولیه) به هستی را بیان می کند، و جزئیات یک شجره نامه مفصل از عناصر، خدایان و الهه هایی را که از “عدم” ،تکامل یافته و از گایا (زمین)، اورانوس (آسمان)، پونتوس (دریا) و تارتاروس (جهان اموات)فرود آمده اند،را بیان می کند.

نویسندگان و هنرمندان یونانی بعدی از این منابع به تفصیل در آثار خود استفاده کردند. برای مثال، شخصیت‌ها و رویدادهای اساطیری در نمایشنامه‌های قرن پنجم آیسخولوس، سوفوکل و اوریپید و غزل‌های پیندار ظاهر می‌شوند. نویسندگانی مانند آپولودوروس آتنی اسطوره‌نویس یونانی قرن دوم پیش از میلاد و گایوس جولیوس هیگینوس، مورخ رومی قرن اول پیش از میلاد، اسطوره‌ها و افسانه‌های باستانی را برای مخاطبان معاصر گردآوری کردند.

آشنایی با خدایان،الهه ها و اساطیر یونان باستان

خدایان و الهه های یونان باستان

در مرکز اساطیر یونان، معبد خدایان و الهه‌هایی قرار دارد که گفته می‌شود در کوه المپ، بلندترین کوه یونان زندگی می‌کنند. آنها از جایگاه رفیع خود بر هر جنبه ای از زندگی بشر حکومت می کردند. خدایان المپیک شبیه مردان و زنان بودند ،اگرچه می توانستند (همانطور که بسیاری از اسطوره ها نقل می کنند) خود را به حیوانات و چیزهای دیگر تبدیل کنند اما در برابر شهوت  و احساسات انسانی آسیب پذیر بودند.به عبارت دیگر المپیک نام یک مجموعه ۱۲ تایی یا ۱۴ تایی از اساطیر اصلی یونان بوده که موفق به شکست تیتان ها شدند. به این دلیل آنها را المپیایی می نامند که گویی در قدیم محل زندگیشان در بالای کوه المپیوس بوده است.

 

دوازده قهرمان المپیک عبارتند از:

 • زئوس (مشتری، در اساطیر رومی): پادشاه همه خدایان (و پدر بسیاری) و خدای آب و هوا، قانون و سرنوشت
 • هرا (جونو): ملکه خدایان و الهه زنان و ازدواج
 • آفرودیت (زهره): الهه زیبایی و عشق
 • آپولون (آپولو): خدای پیشگویی، موسیقی و شعر و دانش
 • آرس (مریخ): خدای جنگ
 • آرتمیس (دیانا): الهه شکار، حیوانات و تولد
 • آتنا (Minerva): الهه خرد و دفاع
 • دمتر (سرس): الهه کشاورزی و غلات
 • دیونیسوس (باخوس): خدای شراب، لذت و جشن
 • هفائستوس (ولکان): خدای آتش، فلزکاری و مجسمه سازی
 • هرمس (عطارد): خدای سفر، مهمان نوازی و تجارت و پیام آور شخصی زئوس
 • پوزئیدون (نپتون): خدای دریا

 

آشنایی با خدایان،الهه ها و اساطیر یونان باستان

 

خدایان و الهه های دیگری که گاهی در فهرست المپیکی ها قرار می گیرند عبارتند از:

هادس (پلوتون): خدای عالم اموات | Hades

هادس برادر بزرگتر زئوس بوده که با پرسفونه ازدواج کرد و یونانیان او را به عنوان خدایگان مرگ و نگهبان اصلی ثروت های نهفته در اعماق زمین می شناختند. وی دارای سگی سه سر به نام کربروس بوده و پرنده مورد نظرش نیز جغد جادوگر است.

هستیا (وستا): الهه خانه و خانواده

 

اروس (کوپید): خدای زناشویی و معشوق آفرودیت

آرس: خدای زناشویی و معشوق آفرودیت

آرس، معشوقه آفرودیتی است که به عقد هفایستوس درآمد و او را همسر دروغین این خدای بزرگ یونانی ها برشمردیم، زیرا در طول حیات خود کوچکترین میلی به هفایستوس نداشت. آرس در میان اساطیر یونانی معروف به خداوندگار خشم و خشونت، نظم و شجاعت و همچنین خونریزی است. او به خدای دیوانه نیز مشهور هست، چرا که از جنگ و خونریزی سیر نشد و همواره بدنبال کشتن انسانها بود. حیوانات مقدس این مورد از خدایان یونان باستان گاو، گربه، سگ، خرچنگ و مار بوده و همواره با نیزه و زرهی به تن به تصویر کشیده شده است.

آپولو Apollo

 

آپولو Apollo

آپولو را خدای نور، شعر و موسیقی و همچنین آفتاب و زیبایی توصیف کرده اند. وی بی مثال ترین فرزند زئوس و از جمله آگاه ترین اساطیر یونانیان باستان بود. آپولو نه تنها در شعر و موسیقی، بلکه در هنرهای رزمی نیز یگانه زمانه خود بوده و همواره او را با نمادی از خورشید به تصویر کشیده اند. این مورد از خدایان یونان باستان از قدی بلند، موهایی زیبا و چشمانی فریبنده برخوردار بوده و معمولا در تمامی تصاویر به صورت ایستاده قرار دارد.

 

اساطیر یونانی: قهرمانان و اهریمن

اساطیر یونان فقط داستان خدایان و الهه ها را بیان نمی کند. قهرمانان انسانی – از جمله هراکلس (معروف به هرکول)، ماجراجویی که ۱۲ کار غیرممکن برای پادشاه اوریستئوس انجام داد سپس برای موفقیت هایش عنوان خدا پرستش شد؛پاندورا، اولین زنی که کنجکاوی او باعث خباثت بشر شد. پیگمالیون، پادشاهی که عاشق یک مجسمه عاجی شد؛آراچنه، بافنده ای که به خاطر گستاخی و تکبر و خودپسندی به عنکبوت تبدیل شد؛شاهزاده خوش تیپ تروایی گانیمد که ساقی خدایان شد؛ میداس، پادشاه خوش شانس که دست به هرچه میزد طلا میشد؛ و نارسیس، مرد جوانی که عاشق انعکاس تصویرش در آب شد ، به همان اندازه مهم هستند.

هیولاها و «دورگ‌ها» (موجودات نیم انسان و نیمحیوان) نیز در داستان‌ها برجسته هستند مانند: اسب بالدار پگاسوس، قنطورس مرد نیم اسب، ابوالهول زنی که نیمی از بدنش شیر بود؛ هارپی زن پرنده، سیکلوپ غول یک چشم، اتومتس موجوداتی فلزی که نیمی از بدنشان اسب و نیمی بز بود  و هفائستوس به آنها جان بخشید؛ مانتیکورها مردانی که تنشان شیر و دمشان عقرب بود ؛ یونیکورن ها یا همان تک شاخ ها ، گورگون ها یا همان زنی که موی سرش از مار بود؛پیگمی ها یا همان کوتوله ها ، مینوتورها یا همان موجوداتی که نیمی گاو و نیمی است بودند؛ ساتیورها موجوداتی که نیم اسب و نیم بز بودند و اژدهاها همه از این نوع هستند. بسیاری از این موجودات تقریباً به اندازه خدایان، الهه ها و قهرمانانی که داستان های خود را به اشتراک می گذارند، شناخته شده اند.

میراث اسطوره های یونانی

شخصیت ها، داستان ها، مضامین و درس های اساطیر یونان برای هزاران سال هنر و ادبیات را شکل داده اند. آنها در نقاشی های رنسانس مانند “تولد زهره” اثر بوتیچلی و” پیروزی گالاتیا” اثر رافائل و نوشته هایی مانند “دوزخ ” دانته، شعر عاشقانه و ترانه اپرا؛ رمان ها، نمایشنامه و فیلم ها.. ظاهر می شوند.


منبع
همگردی
https://sarayetarikh.ir/?p=7667
×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سرای تاریخ در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
نظرات و تجربیات شما

0 دیدگاه برای “آشنایی با خدایان،الهه ها و اساطیر یونان باستان

دیدگاه شما

ابتدا تمام فیلدها را تکمیل نمائید و بعد بر روی ارسال کلیک کنید.

1 / 10
ایل ارکوازی؛ یکی از ایلات بزرگ ایران
ایل ارکوازی؛ یکی از ایلات بزرگ ایران
2 / 10
ایل ملکشاهی سرحدداران ایران زمین
ایل ملکشاهی سرحدداران ایران زمین
3 / 10
پوشش و لباس دختر مدرسه‌ای‌های قبلِ از انقلاب
پوشش و لباس دختر مدرسه‌ای‌های دهه ۵۰
4 / 10
این دبیرستان معروف یادگار دو پدر است برای دو پسر کشته‌شده
این دبیرستان معروف یادگار دو پدر است برای دو پسر کشته‌شده | مدرسه فیروزبهرام
5 / 10
علت فرار مظفرالدین شاه از کاخ دارآباد|زندگینامه
علت فرار مظفرالدین شاه از کاخ دارآباد|زندگینامه
6 / 10
عکس های قدیمی خیابان‌های برفی تهران در دهه ۵۰
عکس های قدیمی خیابان‌های برفی تهران در دهه ۵۰
7 / 10
کشف سازه‌ای،قدیمی‌تر از کاخ گلستان
کشف سازه‌ای،قدیمی‌تر از کاخ گلستان
8 / 10
اولین فرد دفن شده در بهشت زهرای تهران چه شخصی بود!
9 / 10
تصویر مردان کت‌شلواری و زنان با چادر در سال ۱۳۳۰
تصویر مردان کت‌شلواری و زنان با چادر در سال ۱۳۳۰
10 / 10
رضا شاه می‌خواست اینجا کاباره بسازد!
رضا شاه می‌خواست در این منطقه کاباره بسازد؟

آخرین مطالب
به قلم ابوالفضل فدائی
تاریخ اسلام